Predsavzatia, sľuby & záväzky alebo Edičný plán Absyntu na prvý polrok 2020

Predsavzatia, sľuby & záväzky alebo Edičný plán Absyntu na prvý polrok 2020

Prelom rokov sa nám všetkým spája s tradičnými predsavzatiami, sľubmi, prianiami i záväzkami. Všetci chceme byť zdravší, lepší a azda aj bohatší, ako v roku, ktorý je za nami.

Na konci starého roka sme sa vám aj my rozhodli predstaviť zoznam svojich predsavzatí a sľubov v podobe edičného plánu na prvý polrok 2020.

V edícii Prekliati reportéri na vás do začiatku leta čakajú tri knižky výnimočných poľských autorov z rôznych kútov sveta.

Ryszard Kapuściński píše vo svojej nádhernej reportážnej novele Ďalší deň života o Angole na konci zápasu o nezávislosť. Očakávajte ju v apríli.

Vynikajúca kniha Mariusza Szczygieła so stručným názvom Nie je rozpráva o absencii dôležitých vecí v našich životoch. V roku 2019 za ňu Szczygieł získal prestížnu poľskú literárnu cenu Nike a my ju pripravujeme na jún.

V horúcom júli nás schladí knižka Ilony Wiśniewskej s názvom Biele, v ktorej s radosťou objaviteľky a dokonalou znalosťou miestnych reálií rozpráva príbehy pozoruhodných miest na nórskych Špicbergoch.

Rok 2020 však začneme ešte skôr – a rovno na Slovensku! V marci vyjde kniha silných dokumentárnych poviedok Slovutný pán prezident. Napísala ich Američanka Madeline Vadkerty na základe listov, ktoré v rokoch 1939 – 1944 písali slovenskí Židia prezidentovi vojnového Slovenského štátu prezidentovi Jozefovi Tisovi. Je to kniha, v ktorej sa stávame svedkami otvárania nezahojených bolestivých rán našej nedávnej histórie.

Na apríl pre vás pripravujeme knihu britského autistického génia Daniela Tammeta Narodený v modrú stredu. Je to výnimočná autobiografická kniha o mladom autistickom mužovi, ktorý vládne nadpriemernými jazykovými i matematickými schopnosťami, no mnohé bežné životné situácie sú preňho neprekonateľné.

V máji očakávajte ruskú klasiku! Hlavným hrdinom autobiografických poviedok Sergeja Dovlatova je obyčajný doštený kufrík, s ktorým v roku 1978 emigroval z brežnevovského Sovietskeho zväzu do USA. Pôvabné poviedky z knižky Kufor napísané v duchu umného čechovovského humoru odhaľujú absurdnú tvár sovietskej reality.

Na inú cestu nás zoberie legendárny John Steinbeck. Na začiatku šesťdesiatych rokov sa rozhodol znovu spoznať svoju obrovskú rodnú krajinu – nasadol do obytného auta, vzal si svojho modrého francúzskeho pudla Charleyho a prekrižoval Ameriku z jej východného pobrežia na západné a späť. Nádherný cestopis držiteľa Nobelovej ceny Potulky s Charleym čakajte v máji.

Iný príbeh z tej istej obrovskej Ameriky má pre nás David Grann. V dokumentárnej knihe Vrahovia mesiaca kvetov rozpráva príbeh Indiánov z kmeňa Osagov, ktorí sa v dvadsiatych rokoch stali najbohatšími ľuďmi na svete – zem pod ich nohami totiž ukrývala ropu! A to sa neodpúšťa, preto sa do príbehu pripletú vraždy i FBI.

V tomto roku sa fanúšikovia Patricka Melrosa dočkajú zavŕšenia kultovej päťdielnej série. V marci vás čaká štvrtý diel Materské mlieko a v júni aj posledná časť Tak konečne.

O pripravovaných kalligramovských Skiciach a niekoľkých ďalších prekvapeniach vás budeme informovať počas celého roka.

Zostaňte s nami!