Joanna Connors: Nájsť cestu von

Joanna Connors: Nájsť cestu von

Písal sa rok 1984, mladá novinárka Joanna Connors mala tridsať rokov. V jeden večer sa zdržala v divadle, keď zrazu na krku pocítila chlad čepele noža. Všetko sa udialo veľmi rýchlo a stalo sa to, o čom si všetci myslíme, že nám sa to stať nemôže. Joannu Connors znásilnil mladý muž.

Takýchto príbehov by sme našli ročne státisíce Čo však nasleduje potom? Aký je ďalší život obete sexuálneho násilia? Nejde predsa o každodennú záležitosť, s ktorou by sa dalo jednoducho vysporiadať. Navyše – v spoločnosti je neustále rozšírený názor, že za znásilnenie si môže žena sama. Pochopiteľne, vždy je jednoduchšie obviňovať obeť, ako odsúdiť vinníka.

Joanna Connors hľadala dvadsať rokov cestu k tomu, aby sa vysporiadala so svojimi traumami, ktorých sa od znásilnenia nedokázala zbaviť. Napokon sa rozhodla, že muža, ktorý ju znásilnil, musí vypátrať. Nie však pre to, aby sa pomstila, ale aby sa ho pokúsila pochopiť. Kto je tento človek? A čo ho viedlo k tomu, aby zničil život mladej ženy?

Odvaha, ktorú Joanna Connors pri svojom pátraní prejavila, je obdivuhodná. Výsledkom jej pátrania je kniha Nájdem si ťa, ktorá prvý raz vyšla v roku 2008. Je to mimoriadne silná a osobná reportáž nielen o duši obete, ale aj násilníka.

Vydaním knihy Joanny Connors Nájdem si ťa chceme poukázať aj na to, že problém sexuálneho násilia je rozšírený viac, ako si často myslíme, o čom svedčia aj štatistiky. Na Slovensku má skúsenosť so sexuálnym násilím 10 % žien a s fyzickým a/alebo sexuálnym násilím 34 % žien.

Vydaním reportážnej knihy Joanny Connors Nájdem si ťa sme sa rozhodli podporiť kampaň "Pretože hovorím nie", ktorej cieľom je sprostredkovať informácie o sexuálnom násilí širokej verejnosti a poukázať na existujúce možnosti pomoci a podpory.

Kniha Joanny Connors Nájdem si ťa vychádza 31. augusta v edícii Prekliati reportéri.

Viac o knihe i o jej autorke nájdete tu.