Hľadanie strateného otca podľa Hišáma Matara

Hľadanie strateného otca podľa Hišáma Matara

„To, že som nevedel, kedy otec prestal existovať, mi ešte väčšmi skomplikovalo vnímanie hranice medzi životom a smrťou,“ píše vo svojom románe Návrat americko-líbyjský spisovateľ Hišám Matar.

Narodil sa v USA, no jeho pas i srdce vždy patrili Líbyi, kde prežil aj svoje najútlejšie detstvo. Už prvé roky života Hišáma Matara boli výrazne poznačené politikou – jeho otec Džaballáh Matar totiž patril medzi najprominentnejších líbyjských disidentov bojujúcich proti diktátorovi Muammarovi Kaddáfím a jeho hrôzovláde. V dôsledku toho musel Džaballáh aj so svojou manželkou a dvomi malými synmi utiecť z Tripolisu do susedného Egypta.

To sú prvé dieliky stavebnice, z ktorej neskôr vznikol Matarov memoárový román s názvom Návrat. Držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Kazuo Ishiguro o ňom napísal: „Dojímavý a zároveň drsný autobiografický román o rodine, ktorú rozdelili surové udalosti na súčasnom Blízkom východe. Stroskotanie obrovských nádejí, ktoré vzbudila Arabská jar na úrovni súkromnej i celoštátnej, je pre nás pochopiteľné a mimoriadne silné najmä vďaka Hišámovi Matarovi, ktorý dokáže ovládnuť svoj hnev a prejaviť predovšetkým svoju vieru v neskalenú ľudskosť.“

Džaballáh Matar totiž jedného dňa zmizne a všetky stopy vedú za brány neslávne známeho krutého väzenia Abú Salím, v ktorom Kaddáfí držal svojich najväčších oponentov. Otázka: „Uvidím ho ešte niekedy?“ je namieste, no odpovedať na ňu môže až po páde líbyjskej diktatúry.

Hišám Matar sa po dlhých rokoch vracia naspäť do svojej krajiny – už ako dospelý muž. V spolupráci s rôznymi mimovládnymi organizáciami hľadá stopy nielen svojho otca, ale aj ďalších rodinných príslušníkov, ktorí za záhadných okolností zo dňa na deň zmizli. Vo svojom rýdzo osobnom príbehu nám Hišám Matar ponúka aj výnimočný portrét Líbye – minulej, prítomnej i budúcej. Od oslobodenia sa spod talianskej nadvlády až po občiansku vojnu na začiatku 21. storočia. A nie je to len román, nie je to len príťažlivá história modernej Líbye. Je to aj hlboká esej o zdanlivo najjednoduchších otázkach, akými sú život, smrť, či vzťahy rodičov a detí.

Za memoárový román Návrat bol Hišám Matar v roku 2017 ocenený prestížnou Pulitzerovou cenou v kategórii najlepšia biografia/autobiografia i viacerými ďalšími literárnymi cenami.

„Telá pochovali tam, kde padli, do plytkých masových hrobov. Po niekoľkých mesiacoch ich exhumovali. Kosti rozomleli na prach a ten vysypali do mora,“ píše Hišám Matar o osude mnohých politických väzňov. Kde teda začať pátranie? A má to vôbec zmysel? Môže nájsť niečo viac, ako len prach? Odpoveďou je jeho kruto krásny román Návrat.