Dobyť severný pól a zomrieť, alebo nekonečný príbeh Andréeho polárnej expedície

Dobyť severný pól a zomrieť, alebo nekonečný príbeh Andréeho polárnej expedície


Predstavte si takú situáciu: nielen, že neexistuje RyanAir, ale ani pravidelné letecké linky a vlastne ani lietadlá. Vieme, že Zem je guľatá, no ešte stále sú na nej miesta, na ktoré nevstúpila ľudská noha. Dokážete to? Vráťme sa o stodvadsať rokov späť...

Koniec devätnásteho storočia bol obdobím neuveriteľných pretekov o to, kto prvý dobyje večne zamrznuté póly našej planéty a navždy sa tak zapíše do dejín sveta. Mená ako Amundsen, Scott či Nansen sú nám všetkým dobre známe. Poznáte však meno Solomona Andréeho, ktorého expedícia sa pokúsila v roku 1897 dobyť severný pól?

Trojica Švédov si do vodíkového balóna menom Orol vzala hrubé encyklopédie i slušivé obleky a šatky, aby v slávnom okamihu pred objektívmi fotoaparátov vyzerali dobre.

Boli naivní? Neskúsení? Nepripravení? Faktom je, že s odstupom rokov pôsobí táto výprava tragikomicky. Krátko po vzlietnutí ich balón havaruje a niekoľko desiatok dní potom traja muži putujú po ľade v snahe zachrániť si aspoň holé životy. A samozrejme – encyklopédie majú stále so sebou.

O takmer sto rokov neskôr sa o tejto expedícii dočíta mladá autorka Bea Uusma a počiatočný záujem sa zmení na lásku, ba až na posadnutosť.

Ako je možné, že ani po toľkých rokoch sa nevie, ako traja muži – Andrée, Frænkel a Strindberg – vlastne zahynuli? Táto otázka jej nedá spať.

„Neznášam, keď musím mrznúť. Prepadá ma panika už len pri pomyslení na to, že vonku fučí a ja nemám rukavice. Keď teplota klesne pod nulu, najradšej ani nevytiahnem päty z domu,“ hovorí Bea Uusma, a napriek tomu venuje celé nasledujúce roky cestovaniu do tých najmrazivejších končín planéty v stopách svojej milovanej výpravy i nekonečnému a dôkladnému výskumu. To všetko s jediným cieľom – aby sa dopátrala k pravde.

Výsledkom jej skúmania je kniha Expedícia. Môj ľúbostný príbeh prostredníctvom ktorej nás vracia do romantického obdobia, keď pre nás boli ešte mnohé územia len bielymi miestami na mapách a zároveň dokazuje, že po pravde sa oplatí pátrať aj po viac ako sto rokoch.

Nie je to však len kniha o jednej výprave. Je aj o samotnej autorke a jej výskume, je o tom, akú farbu má ľad a v neposlednom rade, je aj o večne zamrznutom severnom póle.

Expedícia. Môj ľúbostný príbeh je krásna, pestrá a výpravná kniha plná fotografií, máp i rôznych iných archívnych materiálov, pomocou ktorých Bea Uusma skladá príbeh neúspešnej, no aj tak obdivuhodnej polárnej expedície. Sú za ňou dlhé roky práce, štúdia, cestovania i pátrania.

Vlastne – nebola to len práca. Bola to najmä láska.