Denníky z Rakky: Svedectvo „bežného“ života

Denníky z Rakky: Svedectvo „bežného“ života

Naše predstavy o vzdialených vojnových konfliktoch formujú predovšetkým obrázky z televízneho spravodajstva. Roztrasené zábery, krik, výbuchy a zrúcané múry domov. Už po tridsiatich sekundách je však na obrazovke niečo iné a na predchádzajúce obrázky ľahko zabudneme.

Aj preto sme sa rozhodli priniesť na slovenský trh knihu Denníky z Rakky (s podtitulom Útek z „Islamského štátu“), ktorá vznikla ako projekt televízie BBC. Zahraničný korešpondent Mike Thomson nadviazal v roku 2013 kontakt so sýrskou opozičnou skupinou mediálnych aktivistov z mesta Rakka. Ich poslaním bolo dokumentovať a zverejňovať tyranské praktiky organizácie Islamský štát, ktorá mesto absolútne ovládla. Jeden z mladých mužov vystupujúci pod menom Samer sa podujal, že život pod tyranskou rukou Daeša bude zaznamenávať písomne. Tak vznikla silná kniha Denníky z Rakky.

O tom, ako sa Samerove denníkové svedectvo podarilo dostať do sveta píše Mike Thomson z BBC: „Kvôli Samerovej ochrane bol jeho text zakódovaný, následne ho poslali do tretej krajiny a až potom sa dostal do rúk ľudí z BBC. Z rovnakého dôvodu boli zmenené mená a aj niektoré ďalšie detaily. Dostať jeho denníky z Rakky bola hrôzostrašná skúsenosť.“

Samer zapisuje každodennú realitu svojho mesta tak, ako si iní mladí muži v jeho veku robia zápisky o prvých láskach či návštevách školy. Aj Samer prežíva veľkú lásku, no jeho dospievanie je narušené verejnými popravami „odpadlíkov od viery“, čoraz častejším leteckým bombardovaním a neustálym strachom o vlastný život a životy svojich najbližších.

Kniha Denníky z Rakky nám ponúka predovšetkým kontrast – stavia vedľa seba naše vlastné životy a osudy tých, ktorých tyrania Islamského štátu pripravila o všetko: o domov, o rodinu, vlastnú mladosť, priateľov i lásku.

Britský denník The Sunday Times o tejto knihe napísal: „Každý z nás by mal stráviť tých pár hodín svojho života a prečítať si tento príbeh, aby si pripomenul, že dokonca aj v tých najnepredstaviteľnejších chvíľach ľudského utrpenia, tu stále medzi nami existujú odvážne duše.“

Práve pre tieto kontrasty sme sa rozhodli priniesť silný Samerov príbeh na Slovensko. Knihu v preklade Petra Leponiho vydávame mimo svojich dvoch zabehnutých edícií (Prekliati reportéri a 100%), aby bolo možné v čo najväčšej miere zachovať dizajn pôvodného vydania so sugestívnymi ilustráciami britského výtvarníka a animátora Scotta Coella.