• -50%

Počítač v meste

  • -50%
Tlačená verzia

na sklade

5,00 € s DPH 9,99 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

6,99 € s DPH


Rok vydania: 2019
Počet strán: 112
Jazyk: Slovenčina
Väzba: mäkká
ISBN: 978-80-89916-70-2

O knihe

Aký prísľub nám dávajú rýchlo sa rozvíjajúce digitálne technológie pre zlepšenie nášho života? A neprerastú nám čoskoro cez hlavu? Slovenský IT špecialista Miroslav Pikus sa vo svojej eseji Počítač v meste pozrel na problematiku ich zavádzania do spoločnosti.
Vynálezy ako sú inteligentné pouličné lampy či odpadkové koše so senzormi majú nepochybne potenciál spraviť naše okolie bezpečnejším, krajším a efektívnejšie spravovaným. Počítačové a telekomunikačné firmy, ktoré ich sebavedomo ponúkajú, si však neuvedomujú, že vhupli do už veľmi rozvinutého umenia a zabehnutého poznania o ľudskom spolužití. S nasadením týchto technológií v zložitom prostredí miest a obcí totiž súvisia aj rôzne ťažkosti či riziká a ich fungovanie treba chápať v kontexte celej ľudskej spoločnosti. Na mieste je otázka, či skutočne vieme, čo robíme.
Rovnako netreba prehliadať jednoduché a bystré riešenia, ktoré nevyžadujú zložité technológie a máme ich poruke.
Múdre mesto nevytvorí sám magistrát. Ale ani korporácie, či aktivisti. Dokážu to len všetci spolu a budú im v tom musieť pomôcť tí najdôležitejší – obyvatelia. Lebo čo je mesto, ak nie jeho ľudia?
Esej Miroslava Pikusa Počítač v meste vychádza v edícii Skica, ktorú pod zavedenou značkou Kalligram prináša Vydavateľstvo Absynt.

O autorovi

Miroslav Pikus

Miroslav Pikus (1975), bývalý hacker a jeden zo zakladateľov počítačového undergroundu na Slovensku. Vyštudoval ekonómiu, ale celý život sa pohybuje okolo informatiky. Priťahujú ho rôzne subkultúry, ale pracoval najmä v korporáciách. Veľa času trávi na horách i na vode. V súčasnosti je na voľnej nohe, pomáha s cloudom a manažérskym účtovníctvom. Bloguje o cloudových technológiách.