Gellert Tamas

Gellert Tamas (1963), švédsky spisovateľ, novinár a dokumentarista. Od deväťdesiatych rokov spolupracuje s významnými švédskymi novinami a časopismi ako Dagens Nyheter či Aftonbladet.

Jeho písanie sa vyznačuje mimoriadne precíznym kombinovaním investigatívnej žurnalistiky a hutného literárneho rozprávania.

Na začiatku svojej žurnalistickej kariéry zaznamenával politické a spoločenské zmeny, ktoré prebiehali v krajinách strednej a východnej Európy. Neskôr sa zameral na témy identity, rasizmu, xenofóbie a prisťahovalectva.

Je autorom piatich dokumentárnych kníh a troch dokumentárnych filmov. Popri tom vo švédskych médiách uverejňuje svoje reportáže, ktorých výber vydal v roku 2011 pod názvom Krátka chvíľa života (En hel sekund i livet).

V roku 2002 vydal svoju najznámejšiu a najoceňovanejšiu knihu Laserový muž (Lasermannen, slovenské vydanie Absynt 2018). Rozpráva v nej príbeh Johna Ausonia, ktorý na začiatku deväťdesiatych rokov terorizoval Štokholm s ostreľovacou puškou, pričom jeho cieľmi boli výhradne prisťahovalci. Na pozadí tohto príbehu však otvára aj širšie súvislosti švédskeho rasizmu, nenávisti k menšinám a prisťahovalcom.

Príbeh Laserového muža Gellert Tamas v roku 2005 spracoval aj do podoby televíznej dokumentárnej mini-série.