Zlomové okamihy snehobielych koní

Zlomové okamihy snehobielych koní


Jeden sedí na koni, druhý stojí pred ním na vyvýšenej tribúne. Hľadia si do očí. S vojenskou strnulosťou i vážnosťou. Ešte mlčia, no slová, ktoré majú byť o pár chvíľ vyrieknuté, budú mať historický význam. Muži na fotografii, ktorú sme vybrali pre obálku knižky Franka Westermana Čistá biela rasa majú za sebou najhoršiu vojnu ľudských dejín. O deň neskôr, v noci z 8. na 9. mája 1945, má byť v Berlíne podpísaná kapitulácia nacistického Nemecka.

Rakúsky plukovník Alois Podhajsky (1898 – 1973) sediaci na lipicanskom žrebcovi menom Neapolitano Africa formálne žiada amerického vojenského veliteľa generála Georgea S. Pattona (1885 – 1945), aby sa ujal Španielskej dvornej jazdeckej školy, a to nielen lipicanských žrebcov, ale aj kobýl a žriebät v československej Hostouni. „Bez kobýl plemeno vyhynie,“ prízvukoval rakúsky plukovník.

Tento akt bol v dejinách lipicanských koní zlomový, pretože intervencia generála Pattona pomohla zachrániť chov týchto ušľachtilých bielych koní vo viedenskej Španielskej dvornej jazdeckej škole, čím ich zároveň uchránil pred odvezením do Sovietskeho zväzu, kde ich čakala neistá budúcnosť.

Americký generál Patton si uvedomil kontrast končiacej sa hroznej vojny a tancujúcich bielych žrebcov v manéži a vo svojom denníku si neodpustil ironickú poznámku: „Zdalo sa mi trochu bizarné, že vo svete, ktorý sa práve rozpadá na kusy, asi dvadsať mužov v stredných rokoch a v dobrej fyzickej kondícii venuje všetok svoj čas a energiu na to, aby kone učili rôzne triky.“

Takýchto zlomových a rozhodujúcich okamihov však bolo v dejinách chovu lipicanských koní oveľa viac. Či už cúvneme ďalej do histórie, alebo sa posunieme bližšie k súčasnosti do roku 2007, keď skupina belehradských aktivistov zo Slobody zvierat zachránila zúbožené kone počas bombardovania Juhoslávie. V podaní Franka Westermana je príbeh bielych lipicanských koní aj príbehom nás ľudí, ktorí sme boli z nepochopiteľných príčin vyhlásení za korunu tvorstva.

Fotografia na obálke knižky Čistá biela rasa vznikla po predstavení Španielskej dvornej jazdeckej školy v exile pre amerických vojakov, 7. mája 1945 v rakúskom mestečku St. Martin.