Keď je reportáž trilerom: Peter Fröberg Idling

Keď je reportáž trilerom: Peter Fröberg Idling

Nedajte sa pomýliť! Keď do googlu zadáte meno Peter Fröberg Idling, umelá inteligencia sa vás opýta, či ste náhodou nemysleli Peter Forsberg (hoci jeho gól zo samostatného nájazdu vo finále olympijských hier v Lillehammeri 1994 stojí za pozretie, tento blog bude o niečom úplne inom).

Peter Fröberg Idling je švédsky spisovateľ a literárny kritik. Vyštudoval právo a svoje skúsenosti následne zúročil ako právny poradca mimovládnych ľudsko-právnych organizácií v Kambodži. Strávil tu dva roky a v tomto období zbieral materiál pre svoju debutovú knihu Pol Potov úsmev (Vydavateľstvo Absynt, 2017), ktorá vyšla v roku 2006. Názov knižky nás uvádza do geografických i historických súradníc, o čom však tento „dokumentárny triler“, ako knihu nazval švédsky denník Dagens Nyheter, rozpráva?

Dvanásteho augusta 1978 pristáva švédska delegácia v Pol Potovej Demokratickej Kampučii. Po návrate domov dávajú títo Švédi komunistickú revolúciu Červených Kmérov za príklad celému svetu. Počas Pol Potovej vlády, ktorá trvala tri a pol roka, však zahynula takmer štvrtina obyvateľov Kambodže – mnohí z nich boli popravení, iní zomreli v dôsledku hladomoru, otrockej práce či chorôb. Ako je možné, že nik nezasiahol, hoci celému svetu priamo pod nosom prebiehala jedna z najhorších genocíd dvadsiateho storočia?
Peter Fröberg Idling hľadá odpoveď na túto otázku u členov švédskej delegácie, ale aj na málo prístupných kambodžských miestach, kde sa bývalí vodcovia ešte stále skrývajú pred spravodlivosťou.

Idling dostal za knihu Pol Potov úsmev viacero medzinárodných ocenení a dostal sa s ňou aj do úzkeho výberu Ceny Ryszarda Kapuścińského.

Kambodža a postava Pol Pota sa mu však zrejme stala osudnou. V roku 2012 vydal druhú knihu s názvom Sång till den storm som ska komma (Pieseň pre blížiacu sa búrku).

Táto kniha je fikcia inšpirovaná skutočným príbehom kambodžského diktátora Pol Pota. Rozpráva o jeho živote i veľkom sklamaní v láske, ktoré viedlo k tomu, že z milovníka futbalu a romantickej poézie menom Saloth Sar sa stal jeden z najkrvilačnejších diktátorov dvadsiateho storočia.