​Denník mladého prírodovedca pre skutočných milovníkov prírody a ľudí, ktorí túžia spomaliť

​Denník mladého prírodovedca pre skutočných milovníkov prírody a ľudí, ktorí túžia spomaliť


Dara McAnulty je ochranca prírody, aktivista a vychádzajúca hviezda britskej literatúry. Nadovšetko miluje svoju rodinu, prírodu a punk. Jeho vášeň pre divokú prírodu, aktivizmus a úprimnosť, s akou rozpráva o živote s autizmom, mu priniesli pozornosť nielen na sociálnych sieťach, ale aj v médiách. Darov debutový denník mladého prírodovedca vás ohromí a zvláštnym spôsobom upokojí. Ako prechádzka v lese, beh pomedzi stromy alebo vystúp na vrchol hory. Toto je oslava života, prírody a rodiny. Toto je balzam na dušu. Toto je Divoký rok.

Nie ste si úplne istí, či by bola kniha Divoký rok vhodný darček, ktorým by ste radi obdarovali niekoho blízkeho? Vybrali sme pre vás pár recenzií, ktoré by vám mohli pri rozhodovaní pomôcť.

Kniha britského spisovateľa Daru McAnultyho je divoká, ale možno trochu inak, ako sme zvyknutí. Vystihujú to aj slová Zuzany Bránickej, ktorá svoje knižné tipy prináša na instagrame pod menom @fromtimetotime.sk. Aká je podľa nej kniha Divoký rok?

„Veľkolepá v pokoji. Múdra v láske. Milá na pohľad. (...) Je to pekné, až tak, že niektoré pasáže som čítala aj viac ráz, iné predčítavala spolusediacim vo vlaku. Táto kniha ma bavila, láskavo, so všemožnou hravosťou i prírodou, čo nám ľuďom berie dych.“

Zuzaninu celú recenziu nájdete tu.

Pomohlo by vám viac prirovnanie k nejakej inej knihe? Tatiana Piliarová v recenzii pre Magazín o knihách napísala:

„Opisu prírody, jej dôležitosti a krásy sa venujú desiatky literárnych diel naprieč storočiami, len málo z nich je však určených detskému čitateľovi. Ak sa zameriame na jednu z tých slávnejších – Thoreauov Walden alebo Život v lese – a zhodneme sa na tom, že ide o oslavu prírody, objavovania seba samého a pochopenia sveta okolo nás, s umelecky napísaným textom plným myšlienok a utlmeným dejom, potom sa Mladému Absyntu podarilo vydať Walden pre deti.“


Zdá sa vám zvláštne, že knihu prezentujeme ako balzam na dušu? O tom, že toto slovné spojenie je viac ako trefné vám priblíži Martiny Baťkovej, ktorú na instagrame nájdete ako @martina_s_hlavou_v_knihach:

„Pred mnohými rokmi vraj Vincent Van Gogh povedal: "Ak skutočne milujete prírodu, všade nájdete krásu.", a Dara, mladý nadšený prírodovedec a aktivista, ju veru nachádza neustále. V opadanom lístí i v uvoľnených pierkach vtákov. V majestátnych horách i v nenápadnej machovej prikrývke. V štebote vtákov i v šume stromov. V zurčaní potoka... Tvárou v tvár hlučnému, občas zmätočnému svetu je mu jej atmosféra útechou, vďačne jej načúva a čo dostáva, neúnavne dáva späť. Len vďaka nej môže byť sám sebou a tak odhodlane brojí, búri sa a kričí. Po zmene, po jej ochrane... Pre ňu i pre seba, pre nás všetkých.

V Divokom roku, denníku, ktorý je intímnou spoveďou, poetickou ódou i frustrovaným výkrikom sa Dara o svoju vášeň k divočine nadšene delí - nenáhlivo, s nekonečným pokojom, no predsa aj akosi nástojčivo, nás prevádza jedným ročným obdobím za druhým, spomína na to dobré i búrlivo neisté, čo v priebehu roka zažil a každým slovkom, každým lyrickým opisom dáva hlučne najavo svoju nekonečnú lásku k životu, ktorý nás obklopuje.“

Matinu celú recenziu nájdete tu.

Asi je vám už jasné, že Dara McAnulty oplýva veľkým rozprávačským darom. Viac vám prezradí Katarína Pecháčková, ktorú nájdete na instagrame ako @laska_ku_kniham:

„Dara mi bol už od začiatku nesmierne sympatický a v podstate okamžite sme si sadli. Jeho denníkové zápisky na mňa pôsobili tak vrúcne a úprimne, až som sa k nim s láskou vracala pri každej možnej príležitosti, čím sa mi vlastne podarilo prečítať túto takmer 300 stranovú pochúťku za necelý deň. Prosto som jej nevedela dať pokoj, akonáhle sa odo mňa vzdialila, chcela som ju mať pri sebe, chcela som byť opäť súčasťou Darovho života a teraz, len pár hodín po dočítaní, mi tento autistický 14-ročný prírodovedec chýba. Zhodli sme sa aj čo sa týka lásky k prírode ako takej. Bolo pre mňa skutočne obohacujúce môcť sa prelúskavať jeho myšlienkovými pochodmi, spoznávať sa v jeho názoroch vyslovene si užívať jeho rozprávačský talent, ktorým bol tento chalan obdarený veľmi štedro.“

Katkinu celú recenziu nájdete tu.

A na záver už len jednoduchá odpoveď od Denisy Tomíkovej, instagramovej @_dennyto, na otázku prečo je táto kniha vhodná aj pre dospelých?

„Príbeh, ktorý budeš držať v rukách, je výnimočný. Určite by ho nemal prehliadnuť žiadny rodič a mal by ho zaobstarať svojmu dieťaťu (od 13 rokov a viac) a ešte lepšie bude, ak knihu budete čítať spolu. Kniha je samozrejme vhodná aj pre staršie ročníky, myslím tým, normálne dospelých ľudí.???? Tie krásy, ktoré v knihe nájdeš - opisy prírody, zvierat, autorove zamyslenia nad jej ochranou, jeho vnútorné prežívanie pocitov, úzkostí aj šikany - to všetko ti môže pomôcť viac sa zamyslieť a aj "vyrásť".“

Denisinu celú recenziu nájdete tu.

Pomohli sme vám pri výbere? Ak áno, Divoký rok zakúpite tu!

Želáme vám pokojné a pohodové Vianoce z Absyntu.