„A čo ďalej?“ alebo Absynťácky edičný plán na druhý polrok 2017

„A čo ďalej?“ alebo Absynťácky edičný plán na druhý polrok 2017

Milí „absynťáci“, s hrôzou sme si uvedomili, že už je jún a knihy, ktoré sme pred Novým rokom nahodili na web do sekcie Edičný plán sa nám veľmi rýchlo míňajú. Tak sme dali dokopy hlavy, tabuľky i diáre a pripravili si pre vás ochutnávku toho, čo vás možno počká pod vianočným stromčekom.

Začiatkom leta pre vás plánujeme mimoriadne silné knihy – všetky sú už vo vrcholnom štádiu príprav.

Prvou z nich je kniha Rozhovory s katom poľského novinára Kazimierza Moczarského, ktorá obohatí edíciu 100%. Je to síce historická kniha, no práve dnes je mimoriadne aktuálna.
Kazimierz Moczarski sa po druhej svetovej vojne ocitol v jednej väzenskej cele s generálom SS a strojcom definitívnej likvidácie varšavského geta Jürgenom Stroopom. Zo vzájomných rozhovorov vo väznici Mokotów vznikla táto kniha, ktorú samotný autor nenazýva literatúrou, ale „správou“.

V edícii Prekliati reportéri čoskoro vydáme knihu francúzskeho spisovateľa Jeana Hatzfelda Stratégia antilop. Hatzfeld sa v nej vracia do Rwandy na miesta genocídy, kde aj po rokoch vedľa seba naďalej žijú obete a ich kati. Inú možnosť nemajú.

Nájdem si ťa, to je titul knihy americkej novinárky Joanny Connors. Je to reportáž prežitá na vlastnej koži, Connors sa totiž rozhodla vypátrať neznámeho muža, ktorý jej pred rokmi priložil k hrdlu nôž a vzápätí ju znásilnil. Nie však pre to, aby sa pomstila, ale aby sa ho pokúsila pochopiť.

Ďalším prírastkom edície 100% bude svetový bestseller Sympatizant, za ktorý dostal jeho autor Viet Thanh Nguyen Pulitzerovu cenu. Sympatizant je strhujúcim špionážnym románom o dvojitom agentovi, ktorý počas vietnamskej vojny pôsobil na oboch stranách konfliktu.

A po lete príde jeseň, ktorá prinesie ďalšie výnimočné knihy. Na čo sa môžete tešiť ďalej?

Pripravujeme pre vás ďalšiu knihu Martina Pollacka, ktorého Americký cisár u vás zabodoval na plnej čiare. Tentoraz to bude kniha Smrť v bunkri, v ktorej pátra po minulosti svojho biologického otca, príslušníka SS.

Ďalším známym menom bude Wojciech Tochman. Po bosnianskej knihe Akoby si kameň jedla na vydanie pripravujeme jeho reportáž Eli, Eli, v ktorej nám predstavuje Filipíny také, ako ich nepoznáme. Chudobné a zúbožené, s ľuďmi žijúcimi v slumoch a na cintorínoch Manily. Nie je to však len kniha o nich, ale aj o nás.

Čaká nás aj kniha Witolda Szabłowského, autora knihy Vrah z mesta marhúľ. Tancujúce medvede, to je dvadsaťpäť rokov strednej Európy po páde komunizmu. Witold Szabłowski nám ich ukazuje na príklade cirkusových medveďov. Stačí si zameniť slovo „medveď“ za iné, napríklad Poliak, Slovák, Rumun, aby sme pochopili, aká bola naša cesta za slobodou a ako sme sa s ňou vyrovnali.

Tieto dve dámy zo Škandinávie už poznáte tiež. Åsne Seierstad napísala knihu Dve sestry, v ktorej rozpráva príbeh dvoch Somálčaniek žijúcich v Nórsku. Sestry sa postupne zradikalizujú a odídu bojovať do Sýrie na strane „Islamského štátu“. Kto sú? A prečo sa takto rozhodli? Pýtame sa ich rodičov, priateľov, pretože im chceme rozumieť.

Elisabeth Åsbrink vlani vydala mimoriadnu knihu s názvom 1947. Jej hlavnou postavou je rok 1947, dva roky po skončení Druhej svetovej vojny. Táto kniha ponúka mozaiku najrôznejších udalostí, ktoré ovplyvňovali a ešte stále ovplyvňujú celý svet.

Obľúbili ste si Ryszarda Kapuścińského aspoň tak ako my? Máme pre vás dobrú správu. Pripravujeme pre vás totiž jeho knižku Cisár. Je to na jednej strane vynikajúca reportážna sonda do hĺbky Etiópie pod neobmedzenou vládou cisára Heile Selassieho, no na strane druhej je to aj mimoriadne kvalitná próza prešpikovaná satirou a iróniou, ktoré sú Ryszardovi Kapuścińskému vlastné v každej jeho knihe.

Ďalšou „stopercentnou“ knihou bude skvelý román Chimamandy Ngozi Adichie Amerikánka. Rozpráva v ňom o dvoch mladých Nigérijčanoch, ktorí sa rozhodnú opustiť svoju vlasť a odísť do Ameriky. Je to silná kniha o láske, ktorá otvára otázky rasizmu, ale aj identity. Čo napokon prinúti mladý pár opustiť svoj vysnívaný svet a pomýšľať napriek všetkému na návrat domov?

Mali sme tu už príbeh o Nórsku a pripravujeme aj jeden o Švédsku. Napísal ho Gellert Tamas a volá sa Laserový muž. Dostaneme sa do Štokholmu v roku 1991, ktorý sa v tých dňoch mení na mesto strachu. Neznámy útočník ozbrojený laserovou ostreľovacou puškou postupne vystrelí na jedenásť ľudí. Spája ich jediná vec – iná farba pokožky. Knihu ocenila aj hlavná hrdinka trilógie Milénium Stiega Larssona – Laserman bol jej obľúbenou knihou.

Vďaka prekladateľke Márii Ferenčuhovej sa po knihe Biniavangu Wainainu pozrieme opäť do Afriky. Preložila krásny román Rozbitý pohár. Alain Mabanckou v knihe ponúka magické príbehy z jedného baru v hlavnom meste Brazaville, kde hlavný hrdina známy ako „Rozbitý pohár“ utápa svoju ľútosť v litroch červeného vína.

Pripravujeme aj mimoriadne silnú knihu poľského reportéra Artura Domosławského s názvom Vylúčení. Skúma v nej ľudí žijúcich na periférii spoločnosti, zabudnutých, odvrhnutých a takmer neviditeľných. Od brazílskych detí bez domova až po tichú genocídu v Mjanmarsku na kmeni Rohingja.

Verte alebo nie, ešte stále to nie je všetko. Už teraz sa tešíme na všetky ďalšie „absyntovky“, ktoré si môžeme spolu prečítať.