• -10%

Slovutný pán prezident

  • -10%
Listy Jozefovi Tisovi
Tlačená verzia

na sklade

15,21 € s DPH 16,90 €
- +
E-book

na okamžité stiahnutie EPUB, MOBI, PDF

11,89 € s DPH


Rok vydania: 2020
Počet strán: 230
Jazyk: Slovenčina
Väzba: pevná
ISBN: 978-80-8203-163-1

O knihe

Zúfalí ľudia píšu prezidentovi Tisovi. Žiadajú ho o pomoc. O záchranu života. A čo na to on? Američanka Madeline Vadkerty vypátrala v slovenských archívoch stovky osobných listov adresovaných prezidentovi, ktoré nám ponúkajú neznámy obraz holokaustu na Slovensku.

Holokaust sa neodohral len v dobytčích vagónoch a plynových komorách táborov smrti. Prvé dejstvá prebiehali v tichej beznádeji za zatvorenými dverami bytov, tam, kde nešťastní a ponížení ľudia písali svoje zúfalé prosby prezidentovi Tisovi. Očakávali od neho záchranu, milosť a pomoc v ťažkých chvíľach, do ktorých sa dostali po vydaní rozsiahlych protižidovských zákonov.
Madeline Vadkerty pátrala aj po ďalších osudoch pisateľov týchto listov. A boli to zväčša tragické osudy. V knihe Slovutný pán prezident nám ponúka trinásť silných dokumentárnych poviedok, ktoré otvárajú málo známe kapitoly holokaustu na Slovensku. Ukazuje nám, ako protižidovská politika vojnového Slovenského štátu ničila životy obyčajných ľudí, z ktorých spravila občanov druhej kategórie len preto, že boli Židia. Všetky kroky, ktoré štát podnikal totiž mali jediný cieľ – raz a navždy sa ich zbaviť.
Madeline Vadkerty nás sprevádza aj svojím výskumom, a tak sa celkom prirodzene stávame svedkami otvárania nezahojených bolestivých rán našej nedávnej histórie. Knihu Slovutný pán prezident napísala v spolupráci s Jánom Púčekom a v Absynte vychádza mimo edície.

O autorovi

Madeline Vadkerty

Madeline Vadkerty je Američanka žijúca v Bratislave. Pracuje ako manažérka v Nadácii Milana Šimečku, v Dokumentačnom stredisku holokaustu a spolupracuje aj s projektom Zabudnuté Slovensko. Jej poslaním je podporovať pamäť o holokauste, ľudské práva a demokratické inštitúcie. Je tiež aktívnou členkou Rady pre charitu v Medzinárodnom klube žien. V minulosti pracovala ako tlmočníčka a manažérka fundraisingu pre neziskovú organizáciu vo Washingtone, poskytujúcu pomoc ľuďom, ktorí prežili mučenie. Dlhé roky pracovala ako výskumníčka v Múzeu holokaustu vo Washingtone. Bola tiež zamestnaná v Americkej diplomatickej službe v USA a v bývalom Sovietskom zväze. Má diplom z francúzštiny a ruštiny z Georgetown University vo Washingtone.

Recenzie

Slovutný pán prezident

Posledné, čo po nich zostalo, sú často len zúfalé listy. Písali svojej jedinej nádeji. Prezidentovi štátu, ktorý ich postupne obral o všetky práva a nakoniec poslal na smrť. Ani dnes „to nie je iba súhrn mŕtvych písmen“, ako písala Jozefovi Tisovi jedna mladá žena. K príbehom z listov, v ktorých ľudia kládli na papier celú svoju existenciu, dodala Madeline Vadkerty ich ďalšie pokračovanie. Vo svojom výskume pátrala po tom, čo sa stalo s ľuďmi, ktorí písali Jozefovi Tisovi, zrekonštruovala ich osudy a to, čím si museli prejsť.

Soňa Gyarfašová, novinárka

Slovutný pán prezident

Madeline Vadkerty posunula naše vnímanie a poznávanie procesu holokaustu do novej, u nás dodnes takmer neznámej roviny. Výsledky jej práce patria do kategórie tzv. malých dejín. To znamená, že sa nevenuje problematike holokaustu na Slovensku len v jeho „horných poschodiach“, teda na úrovni oficiálnej vládnej politiky, ale sleduje individuálne osudy a pohnútky jednotlivcov, ktorí sa listami obracali na prezidenta Jozefa Tisa, aby ich oslobodil, teda, aby im udelil výnimku spod krutých dôsledkov protižidovského zákonodarstva.

Ivan Kamenec, historik

Slovutný pán prezident

Je obrovskou zásluhou Madeline Vadkerty, že sa sedemdesiatpäť rokov po vojne dozvedáme príbehy, ktoré by, nebyť jej bádania, ostali skryté v archívoch. Nie, to nie je iba minulosť. Takí istí ľudia ako vtedy – prenasledovaní Židia, bezcitní gardisti, vystrašení susedia, statoční záchrancovia, kolaboranti aj bojovníci za slobodu – žijú aj dnes. Tu a teraz. Medzi nami. Sme nimi my sami.

Andrej Bán, reportér

Súvisiace produkty