Knižný balíček - Za veľkú mláku

Reportáže Americký cisár a Ostrov kľúč za zvýhodnenú cenu

Tlačená verzia

PREDPREDAJ

Odosielame 26. februára

Doprava zdarma od 49€ (999 CZK)

Katalógova cena: 35,80 €

Najnižšia cena za 30 dni: 35,80 €

s DPH 27,90 €
- +
Rok vydania 2026
Jazyk Slovenčina
Väzba mäkká

Aj vo vašej rodine sa rozprávajú dávne príbehy príbuzných, ktorí v 19. storočí odlišli hľadať šťastie do Ameriky? Alebo vás len fascinuje fenomén vysťahovalectva? Tu ste správne! S knižným balíčkom Za veľkú mláku sa dostanete k príbehom ľudí, ktorí sa rozhodli opustiť domov – nie preto, že by chceli, ale preto, že museli. Knihy Americký cisár a Ostrov kľúč sledujú ich cesty, nádeje aj sklamania, každá z iného miesta a iného uhla pohľadu. Dozviete sa, aké to bolo naozaj.

Americký cisár

Na Spiši, v Bukovine, ale najmä v Haliči, v najbiednejších krajoch Rakúsko-Uhorska zostávali prázdne domy, zatiaľ čo podpalubia lodí smerujúcich do Ameriky boli prepchaté utečencami, ktorí v neľudských podmienkach snívali svoj sen o lepšom živote.

Martin Pollack v knihe Americký cisár presne a do hĺbky popisuje nástroje a fungovanie obchodu, v ktorom obyčajný človek hrá iba úlohu oklamaného a okradnutého. Namiešal do nej množstvo historických faktov a podporil ich silnými príbehmi konkrétnych ľudí. Americký cisár je dôležité čítanie nielen o predvojnovom období, ale aj o dnešku, vo výbornom preklade Michala Hvoreckého.


Ostrov kľúč

Poľská reportérka Małgorzata Szejnert nás so sebou berie na ďalekú cestu. Prejdeme s ňou celý oceán, aby sme napokon zakotvili na brehu legendárneho Ellis Islandu pri pobreží New Yorku.
Od konca devätnásteho storočia až do päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia sa tu nachádzala imigračná stanica, tesná brána, za ktorou bolo možné žiť svoje sny.


Do Ameriky tadiaľto prúdili davy ľudí, ktorým doma chýbal chlieb, bezpečnosť či sloboda. Na lodiach všemožných romantických mien sem prichádzajú Nemci, Škandinávci, Íri, Francúzi, Holanďania, Poliaci, Taliani, Gréci, Slováci, Česi, Rusi i Židia rôznej štátnej príslušnosti. Väčšina z nich tu strávi najviac pár hodín. Tí, ktorí nemali toľko šťastia, prežili tu častokrát aj niekoľko mesiacov, dlhú karanténu a nekonečné vyšetrenia. Nemálo však bolo aj tých, ktorí sa hneď museli vydať na cestu späť.


Tam, kde sa končí Americký cisár Martina Pollacka, začína sa Ostrov kľúč Małgorzaty Szejnert. Tieto knihy sú ako dve rôzne kapitoly toho istého príbehu. Príbehu o Európe, Amerike a obrovskej túžbe žiť dobrý a slušný život.